Rėlė (230VAC 16A/400VAC 28K 1U) F4061-AC230A FINDER
Features:
• Versions with DC or AC coil
• Flux protection (260°C, 5s)
• Relay protection class RTII
Technical Specifications:
- Contact: SPDT (Double Contact)
- Contact Material: AgCdO
- Rated Current: 16A
- Max. Switching Current: 30A
- Max. Switching Voltage: 400V AC
- Max. Switching Power: 4000VA
- Creepage/Clearance: 8mm
- Operate/Release Time: 7/3ms
Testing Voltage
- Coil/Contact: 6000V
- Opening Contact: 1000V
Lifetime
- Mechanical (AC/DC): 10x106/20x106 Opetations
- Electrical: 10x104 Operations
- Operating Temperature: -40...+85°C